Vítejte, můžete se přihlásit nebo zaregistrovat.
Čeština Deutsch
Váš nákupní košík je prázdný!

Proč je maso na prvním místě podezřelé - článek

Proč je maso na prvním místě podezřelé

Před asi patnácti lety, v době, konání veletrhu PROPET, vyšel v jedněch českých novinách článek, který hodnotil krmiva dostupná na českém trhu. I špičková zámořská krmiva zde porazilo krmivo české, nejlevnější a s velkou pravděpodobností i nejhorší. Jak se to mohlo stát?

Někdo si to zaplatil, nebo redaktor, který článek napsal byl pod obraz? Nevím, i my, zástupci firem, které v článku byly jmenovány, jsme nad tím jen nevěřícně kroutili hlavami, jak je to vůbec možné. Článek, který mi utkvěl v mysli, si už dneska pamatuje jen málokdo, natož, aby si na něj někdo vzpomenul.

V posledních letech se ve světě, ale bohužel i u nás objevili „rádoby odborníci,“ kteří na základě nějakých kriterií hodnotí krmiva, o kterých v podstatě nic neví.

Co je k tomu vede? Snaha zviditelnit se nebo vytvořit hodnotící kritéria tak, aby se na pomyslné výsluní dostala značka, kterou chci byť skrytě propagovat.

Nic na světě není zadarmo, takže nad smyslem rádoby hodnotících portálů a musím říci, že se objevily i pokusy české provenience, zůstává rozum stát, neboť ten, kdo krmivům opravdu rozumí, jen nevěřícně kroutí hlavou.

Svoji, a z hlediska krmiv, negativní roli zde sehrávají různí marketingoví manažeři, kteří nejen, že psa sami nechovají, ale ve své podstatě o jeho potřebách vůbec nic neví. Znají však hlavní cíl svého snažení, a tím je za minimální náklady dosáhnout maximálního zisku. Jsou to lidé, kteří jednou prodávají zubní pasty, podruhé třeba minerálky, příště zase kosmetiku, prostě odborníci na všechno.

Jak lze docílit maximálního zisku za co nejnižších nákladů? No přece tak, že prodáme vizi. A tak se stalo velkou módou deklarovat v krmivech maso.

Nic proti masu, ale je dobré, když v surovinovém složení je na prvním místě maso, nebo moučka? Uděláme si takový malinký matematický výpočet, který pochopí každý.

Na prvním místě v surovinovém složení je 30% masa. Většinou to ale bývá ve skutečnosti méně. Maso obsahuje řádově 70% vody. Takže vynásobíme 30x0,3 (30% masa ve složení x 30% organická část masa) a máme na světě orientační výsledek, a tím je 9 dkg masa v 1 kg granulí. Použijeme-li 30 gramů, ale však moučky, znamená to, že k výrobě 1 kg granulí bylo použito 1 kg čerstvého masa (záleží na poctivosti daného výrobce, v surovinovém složení nelze nijak prokázat čerstvost ani jakost).

Nezdá se vám, že najednou je to nějaké zamotané? Ono to ale zamotané musí být, aby ti, na které je cíleno, to nepochopili, co je jim naservírováno.

V surovinovém složení, které není deklarováno po skupinách (používá se hlavně u prémiové a ekonomické řady) se uvádějí jednotlivé suroviny podle hmotnosti, ve které vstupují do výroby.

Při komunikaci s významnými evropskými výrobci se mi stalo, že mne upozornili na to, že na prvním místě surovinového složení mají moučku, nikoliv maso.

A právě rádoby, věhlasné srovnávací portály preferují na prvním místě maso. Budu konkrétní a uvedu další názorný případ, jak oklamat zákazníka:

 

1) U Grain Free krmiva mám na prvním místě surovinového složení např. brambory, na druhém místě rybí moučku (30% rybí moučky z celkového podílu surovin), pak už jen tuky a doplňkové látky. Čili receptura velmi jednoduchá a pro psa o to prospěšnější, neboť v jednoduchosti je síla.

2) Vedle toho postavíme krmivo, přeženeme-li „bez masa,“ které má na prvním místě 20% jakékoliv živočišné moučky. Následuje pšenice, ječmen, oves, rýže, mezitím, nebo až na čtvrtém či pátém místě oleje, nebo tuky.

 

Které krmivo je nyní lepší? Myslíte, že to, které má na prvním místě 20% živočišné moučky? Na srovnávacích portálech by možná z tohoto krmiva udělali čtyřhvězdičkové. Ve skutečnosti, to ale je jen další manipulační tah rádoby odborníků.

Použijí se 3, 4, nebo i více druhů uhlohydrátů. Tím pádem může být každý uhlohydrát klidně po deseti i méně procentech z celkového podílu surovinového složení. Prostě tolik, aby ani jeden z druhů uhlohydrátu neměl větší podíl v krmivu než 20%, a přeskočil tak na první místo živočišnou moučku či maso.

Optický efekt a dojem z toho krmiva vyplývající je výborný, cena mírnější, ale nebo také i vyšší, prodejnost vynikající, ale hlavně výsledný zisk. Ten je!

Už chápete?

 

Přeji Vám šťastnou ruku při výběru správného krmiva pro Vašeho čtyřnohého miláčka.

 

Ing. Gerhard Stein